search

Nim słońce wzejdzie…Dziennik pisany w ukryciu 1943-1944 - Marek Szapiro

19,95 zł
Brutto
Dziennik wojenny Marka Szapiry jest jednym z najbardziej oryginalnych zapisów czasu Zagłady, a równocześnie znakomitym źródłem wiedzy o II wojnie światowej.
Ilość
Obecnie brak na stanie


  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Rok wydania 2007
Format 17x24 cm, stron 679, cz-b zdjęcia, twarda okładka.
Opracował i przedmową opatrzył Feliks Tych przy współpracy Magdaleny Prokopowicz.

Dziennik wojenny Marka Szapiry jest jednym z najbardziej oryginalnych zapisów czasu Zagłady, a równocześnie znakomitym źródłem wiedzy o II wojnie światowej, takiej jak ją tam i wtedy widziała znaczna część jej świadków i zarazem potencjalnych ofiar. Obejmuje tylko czas od 21 czerwca 1943 do 15 września 1944, ale jest to właśnie faza wojny, która zadecydowała o wynikach tego największego w historii i najbardziej morderczego konfliktu zbrojnego. Zadecydowała także o tym, że czteroosobowej rodzinie Szapirów — rodzicom i ich dwóm dorosłym synom, głównym tu, obok ratującej ich polskiej rodziny, osobom dramatu — udało się przeżyć niemiecką okupację w ich podwarszawskiej kryjówce. Można w tym dzienniku widzieć przede wszystkim opis losów rodziny żydowskiej, uciekinierów z getta warszawskiego, znajdujących się w sytuacjach ekstremalnych, mających za tło hitlerowski program wymordowania Żydów europejskich, opis kondycji ludzi, którzy próbują ujść niemieckiemu polowaniu na Żydów, wymknąć się z zastawionej na nich sieci. Przypomnijmy tu, że w momencie powstania dziennika większość Żydów okupowanej Europy była już wymordowana. Warstw poznawczych jest jednak w dzienniku więcej. Zapis sytuacji rodziny żydowskiej w ukryciu i wiszących nad nią śmiertelnych zagrożeń jest tu bowiem organicznie spleciony z finezyjną analizą sytuacji na frontach II wojny światowej i związanych z nią szansach ukrywających się Żydów na przeżycie, dotrwanie do momentu wyzwolenia. Autor zaczął spisywać swój dziennik kilka miesięcy po schronieniu się w ostatnich miesiącach istnienia warszawskiego getta rodziny Szapirów w kryjówce w willi małżeństwa Stefana i Janiny Petrich w podwarszawskim Wawrze, a zakończył wkrótce po ewakuowaniu się Niemców na lewy brzeg Wisły i pojawieniu się w Wawrze Armii Czerwonej.
/Z przedmowy/
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.