search

Cenniejsze niż perły. Portrety kobiet żydowskich - Bella Swarcman-Czarnota

18,90 zł
Brutto
Rzecz bez precedensu – kobiety żydowskie zaczęły – masowo – przemawiać własnym głosem we własnym imieniu. Interpretują teksty, studiują prawo religijne, piszą komentarze i midrasze, obejmują urzędy dotąd zarezerwowane tylko dla mężczyzn, moszcząc się wygodniej w judaizmie – rozumianym nie tylko wąsko – jako religia – ale i szerzej – jako cywilizacja.
Ilość
Obecnie brak na stanie


  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Niniejsza książka stanowi drugą część, a może raczej uzupełnienie zbioru pt. Mocą przepasały swe biodra. Portrety kobiet żydowskich wydanego w 2006 roku przez Fundację im. prof. Mojżesza Schorra. Do wizerunków czternastu kobiet zamieszczonych w pierwszej części dodaję obecnie osiem.
W średniowiecznym Midraszu HaGadol, zredagowanym przez Dawida ben Amrama, każda z cech dzielnej kobiety wymienionych w Pochwale dzielnej kobiety z Księgi Przysłów (31) została przypisana jednej z kobiet biblijnych i jednej literze alfabetu hebrajskiego. W mojej własnej galerii kobiet uwzględniłam również kobiety świeckie. Postanowiłam podkreślić łączącą je mocną nić tradycji – każda z prezentowanych postaci nosi w sobie inną, acz podobną kobietę.
Bella Swarcman-Czarnota

Tak oto Sara brzemienna jest królową Esterą, Miriam – midraszową żoną Adama Lilit, żona Ona ben Peleta – żoną Manoacha, czyli matką Samsona, córki Selofchada – kobietą z Szunam, Dolce z Wormacji – Chaną, męczeńską matką siedmiu synów, Judith Kaplan-Eisenstein – kompozytorką Miriam Gideon-Ewen, Doña Gracia
Nasi – reprezentantką „sułtanatu kobiet” Ester Kyrą, wreszcie poetka Ruchl Fiszman pojawia się jako ucieleśnienie Izraela. Bat kol i Szechina uzupełniają całość jako figury istotne nie tylko w literaturze talmudycznej, midraszowej i kabalistycznej, ale także bardzo ważne dla żydowskich ruchów odnowy.
Warto zauważyć, że nowe prądy w wieku XX i XXI pojawiają się w znaczącym stopniu za sprawą kobiet i w ich sprawie. W moim przekonaniu dzieje się tak dlatego, że to był punkt najpilniej domagający się przemian. Rzecz bez precedensu – kobiety żydowskie zaczęły – masowo – przemawiać własnym głosem we własnym imieniu. Interpretują teksty, studiują prawo religijne, piszą komentarze i midrasze, obejmują urzędy dotąd zarezerwowane tylko dla mężczyzn, moszcząc się wygodniej w judaizmie – rozumianym nie tylko wąsko – jako religia – ale i szerzej – jako cywilizacja.

Format 155 x 160 mm
Stron 131
ISBN 978-83-61978-64-0
Rok wydania 2010
Wydanie I
Oprawa twarda
Wydawnictwo Austeria
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.