search

Zrozumieć stulecie - Dan Diener

23,10 zł
Brutto
Narrator Dinera przysiadł na zabytkowych schodach w Odessie i z tej perspektywy spogląda na Europę XX wieku. Obserwuje przede wszystkim jej wschodnie i południowe rubieże - Rosję, Konstantynopol, Polskę i Niemcy, a także Bałkany i Grecję.
Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Narrator Dinera przysiadł na zabytkowych schodach w Odessie i z tej perspektywy spogląda na Europę XX wieku. Obserwuje przede wszystkim jej wschodnie i południowe rubieże - Rosję, Konstantynopol, Polskę i Niemcy, a także Bałkany i Grecję. Jego uwagę przyciąga wybijanie się na niepodległość narodów Europy Środkowo-Wschodniej, wojny na Bałkanach, rewolucja w Rosji, wojny domowe w Hiszpanii i Grecji, wojna polsko-bolszewicka. Widzi, jak wydarzenia na peryferiach Europy odbijają się echem w jej pozostałych rejonach i wpływają na wielką politykę, także podczas II wojny światowej i zimnej wojny. Wiek XX kurczy się w optyce Dana Dinera do swojej pierwszej połowy, połowy katastrof, które miały naznaczyć całe stulecie.
Swoją opowieść autor snuje wokół antagonizmu światopoglądów i wartości: bolszewizmu i antybolszewizmu, równości i wolności, komunizmu i kapitalizmu, Wschodu i Zachodu. Na te linie podziałów nakładają się dążenia narodów do samostanowienia, nacjonalizmy. Na styku obydwu osi dochodzi do sprzęgania, wzmacniania oddziaływań.
Zrozumieć stulecie to esej historyczny spełniający wszystkie klasyczne wymagania gatunku. Autor przedstawia w nim własny pomysł interpretacyjny, formułuje mocne, wyraziste tezy, starannie wybiera omawiane zagadnienia. Nie stroni też od pozornych dygresji, jak ta o wprowadzeniu na pola bitewne broni maszynowej, która pochłonęła podczas I wojny światowej wielokrotnie więcej ofiar niż osławione gazy bojowe.

Dan Diner urodził się w 1946 roku w Monachium. Dorastał w Izraelu i w Niemczech. Studiował prawo, orientalistykę i nauki społeczne na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. W latach 1980-1985 był profesorem współczesnej historii krajów arabskich na Uniwersytecie Odense w Danii. W 1985 roku objął katedrę historii pozaeuropejskiej na Uniwersytecie w Essen. Prowadził badania w Austriackiej Bibliotece Narodowej i na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W latach 1994-1999 był dyrektorem tamtejszego Instytutu Historii Niemiec. Od 1999 roku jest dyrektorem Instytutu Historii i Kultury Żydowskiej im. Szymona Dubnowa w Lipsku, a od 2001 roku także profesorem historii Europy na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zajmuje się historią XX wieku, Bliskiego Wschodu, Europy i historią Niemiec ze szczególnym uwzględnieniem okresu narodowego socjalizmu. W ostatnich latach opublikował między innymi: Feindbild Amerika. über die Beständigkeit eines Ressentiments (2002, Wróg Ameryka. O trwałości pewnego resentymentu), Gedächtniszeichen. über jüdische und andere Geschichten (2003, Znaki pamięci. O historiach żydowskich i innych), Versiegelte Welt. über den Stillstand in der islamischen Welt (2005, Zapieczętowany świat. O stagnacji w świecie islamu), Gegenläufige Gedächtnisse. über Geltung und Wirkung des Holocaust (2007, Przeciwbieżne pamięci. O znaczeniu i oddziaływaniu Holokaustu).

przekład Xymena Bukowska
ISBN: 978-83-7383-237-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 288
Uwagi: seria KROKI/SCHRITTE fundacji S. Fischer Stiftung, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i fundacji kulturalnej Pro Helvetia
Oprawa: twarda
Format: A-5
Dan Diener
12 egz.
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.