search

Solidarność. Projekt polskiej demokracji - Ireneusz Krzemiński

19,95 zł
Brutto
Zjawisko zwane „Solidarnością" wywarło niezaprzeczalnie istotny wpływ nie tylko na sprawy polskie, ale na sprawy świata. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, zwłaszcza jeżeli uznać związek między ruchem społecznym „Solidarność" a upadkiem komunizmu. A taki związek z całą pewnością istniał.
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

„Solidarność-" roku 1980 była [...] wspólnym dziełem — tworzonym przez każdego chętnego, indywidualnie i osobiście, choć we współpracy z innymi. Osobista decyzja i poczucie osobistej odpowiedzialności wiązały się ściśle ze wspólnym dobrem.
[...] powstanie ..Solidarności" niosło bardzo istotne przemiany polityki. Jądrem postawy, która ożywiła wówczas większość ludzi, było przekonanie, że mają prawo być obywatelami, to znaczy - we wspólnocie zabierać głos na temat swego losu i losu społeczeństwa. Oznaczało to potraktowanie państwa jako, z jednej strony, wyraziciela dążeń, interesów i pragnień społeczeństwa, z drugiej — stróża „naturalnych" praw człowieka, które gwarantują trwałość i „zwyczajność" obywatelskiego zaangażowania i obywatelskich postaw. Gra polityczna [...] stawała się w tej perspektywie może koniecznym, ale na pewno nie najważniejszym elementem polityki rozumianej jako samorządzenie się społeczności, świadome kierowanie swym losem przez społeczeństwo. Oznaczało to uczestnictwo, aktywną obecność większości ludzi w polityce, bo polityka stała się warunkiem poczucia, że poszczególne jednostki i cała zbiorowość odpowiadają za swoje życie i że mogą nadać mu moralnie pożądany kształt.
[...] demokratyczny impuls „Solidarności" w 1980 roku wypływał z głębokiej inspiracji, która ośmielę się nazwać etyczno-metafizyczną. Demokracja jako cel i kierunek dążeń, jako sposób organizacji wspólnego życia jawiła się ludziom jako realizacja ideału etycznego . Impulsem obywatelskim i demokratycznym było dążenie do życia godnego, do ustalenia i utrwalenia takich ram społecznych, które chroniłyby godność człowieka, każdego członka społeczności ludzkiej. Skoro jestem sobą, mam prawo wziąć odpowiedzialność za swoje życie, nadać mu kształt zgodny z głębokim impulsem moralnym, jaki odczuwam, aby moje życie było dobre. Lecz takie samo prawo muszę zagwarantować innemu, a choćby jego poglądy i sposób postępowania wydawały mi się najgorsze, muszę tego prawa przestrzegać. Oto podstawa pluralizmu, ale i wspólnoty. (...)
Zjawisko zwane „Solidarnością" wywarło niezaprzeczalnie istotny wpływ nie tylko na sprawy polskie, ale na sprawy świata. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, zwłaszcza jeżeli uznać związek między ruchem społecznym „Solidarność" a upadkiem komunizmu. A taki związek z całą pewnością istniał.
Rok wydania: 1997
Wydanie pierwsze
Format 148 x 205 mm
Liczba stron: 250 + fotografie
Oprawa miękka
ISBN 83-85505-76-8
Projekt okładki i stron tytułowych: Ewa Pajestka-Kojder i Jan Jacek Swianiewicz

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
1 Przedmiot
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.