search

Spory o polską duszę. Z zagadnień charakterologii narodowej w historiografii polskiej XIX i XX wieku - Andrzej Wierzbicki

14,70 zł
Brutto

Czy narody, tak jak poszczególni ludzie, posiadają cechy składające się na ich "charaktery", "usposobienia", "psychiki" lub jak pisano nierzadko "dusze"?

Lista tytułów autora Andrzej Wierzbicki

Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Rok wydania 2010
Stron 324
Oprawa twarda

Czy narody, tak jak poszczególni ludzie, posiadają cechy składające się na ich "charaktery", "usposobienia", "psychiki" lub jak pisano nierzadko "dusze"? Na jakich podstawach oparta jest wiedza z zakresu tzw. charakterologii narodowej i czy okazała się ona przydatna w wyjaśnianiu przebiegu dziejów? Czy historycy polscy, którzy podejmowali problematykę charakterologiczną pozostawali na poziomie wiedzy potocznej (stereotypów narodowych), czy też zdołali uzyskać wiedzę głębszą, krytyczną? Są to pytania wyznaczające teoretyczny obszar Sporów o polską duszę - monografii, która w swym głównym nurcie koncentruje się na kwestii polskiego charakteru narodowego, od stuleci stanowiącego przedmiot kontrowersji historycznych i politycznych. Odpowiadając na pytanie co w Polakach było wzniosłe, co przyziemne, a czego w ogóle nie było historycy nie tylko usiłowali wyjaśniać przeszłość, lecz również wnieść swój udział w kształtowanie się świadomości swojego narodu. Książka zawiera wiele barwnych, często wręcz zaskakujących opisów Polaków. Pierwsze jej wydanie (nakładem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk) zostało wyczerpane krótko po jej ukazaniu się w roku 1993. Wydanie niniejsze ukazuje się w postaci zmienionej - między innymi w wyniku dołączenia rozdziału szóstego, obejmującego drugą połowę XX wieku.

9 egz.
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.