search

Wyprawa do Polski Wspomnienia z czasów powstania styczniowego - Teofil Łapiński, Stefan Poles (Rafał Tugendhold), Julius Mankell

39,90 zł
Brutto
Wybór, przekład, przypisy i wstęp Janina Hera
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Wydarzenia opisywane przez autorów wspomnień mogłyby złożyć się na fabułę pasjonującego filmu. Relacje między polskimi emigrantami z różnych obozów politycznych a ich cudzoziemskimi partnerami o znanych nazwiskach, historia nieudanej próby desantu na Żmudzi, mającego wesprzeć ochotnikami i bronią tamtejszych powstańców, wreszcie nie do końca wyjaśniona kwestia infiltracji carskiego wywiadu to tylko niektóre wątki narracji. Każdy z nich został przez autorkę edycji skomentowany i wyjaśniony w stopniu, na jaki pozwalają istniejące źródła.
Andrzej Szwarc

Janina HERA, ukończyła studia Filologii AngieIskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1966-1989 współpracowała ze ,,Współczesnością”, „Dialogiem”, „Teatrem” i ,,Pamiętnikiem Teatralnym", pisząc eseje i recenzje (teatr w Ghanie i w Szwecji, przedstawienia teatrów londyńskich, teatr pantomimy). Przetłumaczyła m.in. sztukę P.O. Enquista „Z życia dżdżownic” (1983). Publikacje książkowe: 1. „Z dziejów pantomimy, czyli Pałac zaczarowany”, 1975 (nagroda ,,Miesięcznika Literackiego”), 2. „Henryk Tomaszewski i jego teatr”, 1983, 3. „Welt der Pantomime” (esej, fotografie Barbary Meffert), Berlin 1984, 4. „Losy niespokojnych” (o życiu dziewiętnastowiecznych aktorów), 1993. Ponadto: 1. Sven Jonas Stille, „Podróż do Polski” -przekład, wstęp i przypisy (wspomnienia szwedzkiego lekarza, który w czasie powstania listopadowego przyjechał do Warszawy pomagać Polakom), 1985; 2. Adolphe Appia, „Dzieło sztuki żywej” (wybór, noty, oraz tłumaczenie Inscenizacji dramatu wagnerowskiego), 1974. J. Hera przygotowuje obecnie książkę o losach polskich aktorów w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. W ,,Zeszytach Historycznych” (nr 115, 1996) ukazał się fragment tej książki pt. „Dlaczego ob. Korzeniowski kłamie?"

„Polacy nigdy nie potrafią mówić dobrze o swych rodakach. Cóż czeka ludzi, którzy nie są w stanie dojść z sobą do porozumienia, zanim jeszcze odnieśli zwycięstwo? Gdy wyrzucą Rosjan z Polski wezmą się chyba za łby...” Był rok 1883. Polacy gościli w Szwecji od niedawna. Wystarczyło to jednak, by Bernhard Cronholm redaktor i publicysta, otrzymać mógł list podobnej treści od swego przyjaciela. Choć słów tych nie dyktowała przecież niechęć.
ze Wstępu

ISBN 83-86842-09-1
Warszawa 1996, B5, ss. 312 + il. cz.-b. 33
oprawa miękka
Wydawnictwo Neriton
2 egz.
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.