search

NOWA RESPUBLICA LITTERARIA Pamięć i nauka w wieku cyfryzacji - Jerome McGann

9,87 zł
Brutto
To, co nazywamy literaturą, jest instytucjonalnym systemem pamięci kulturowej – to respublica litteraria. Podstawową dyscypliną naukową, dzięki której poznajemy literaturę, jest filologia, a jej maszyną Turinga jest to, co uczeni nazywają edycją krytyczną.
Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 344
ISBN: 978-83-65573-38-4


To, co nazywamy literaturą, jest instytucjonalnym systemem pamięci kulturowej – to respublica litteraria. Podstawową dyscypliną naukową, dzięki której poznajemy literaturę, jest filologia, a jej maszyną Turinga jest to, co uczeni nazywają edycją krytyczną. Niniejsza książka zainspirowana została pojawieniem się komunikacji elektronicznej i zgłębia naturę tych zjawisk oraz zachodzące między nimi relacje. Mimo że teksty w niej zawarte tworzą całość, każdy rozdział jest autonomiczny. Tytuły trzech kolejnych części książki – Od historii do metody, Od teorii do metody, Od metody do praktyki – wskazują splatający się w tę całość zestaw rozważań na temat zależności między teorią a metodą w perspektywie historyczno-krytycznej.
Jerome McGann (ur. 1937), literaturoznawca, edytor, poeta. Pracował m.in. na John Hopkins University (Baltimore) oraz California Institute of Technology, od 1993 jest wykładowcą na University of Virginia. Członek komitetów redakcyjnych wielu czasopism naukowych (m.in. „Text”, „Critical Inquiry”), współzałożyciel Institute for Advanced Technology in the Humanities oraz Speculative Computing Laboratory przy University of Virginia. Jerome McGann jest wydawcą dzieł G.G. Byrona (The Complete Poetical Works, Oxford 1980-1993, t. 1-7), znawcą literatury romantyzmu i modernizmu oraz twórcą licznych projektów z zakresu humanistyki cyfrowej. Jego książka A Critique of Modern Textual Criticism (Chicago 1983) zapoczątkowała nowy, aktualny do dziś nurt w teorii edytorstwa anglo-amerykańskiego (rozwijanej m.in. w The Beauty of Inflections. Literary Investigations in Historical Method and Theory, Oxford 1985 oraz The Textual Condition, Princeton 1991). Ukoronowaniem tych poszukiwań była pionierska cyfrowa edycja dorobku Dantego Gabriela Rossettiego The Complete Writings and Pictures of Dante Gabriel Rossetti. A Hypermedia Research Archive (http://www.rossettiarchive.org/, 1993-). Wiele osiągnięć naukowych McGanna wyróżniono prestiżowymi nagrodami – w 2015 roku książka A New Republic of Letters otrzymała Richard J. Finneran Award przyznawaną przez Society for Textual Scholarship.
7 egz.
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.