search

SEN NIEBOSZCZYKA. Polski hoffmanizm w XIX wieku - Magdalena Rudkowska

13,86 zł
Brutto
W tej książce równie ważna jak teksty literackie jest krytyka: dyskusje i polemiki rozwijające się przez cały wiek. Przekonuje mnie dobrze udokumentowana teza Autorki, że nurt hoffmanizmu pozwalał wyrazić traumę po powstaniu listopadowym, a tematy obłędu, snu, śmierci, majaków i gorzki humor pasowały lepiej do sytuacji popowstaniowej oraz stanu ducha pisarzy w kraju niż tragizm i realizm.
Ilość
Obecnie brak na stanie


  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-65832-82-5
Z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałam książkę Magdaleny Rudkowskiej. Przedstawia ona nurt hoffmanizmu jako zjawisko w kulturze polskiej oryginalne, odmienne od dominującego tonu martyrologiczno-patriotycznego, nurt mocno związany z europejskim dyskursem. W tej książce równie ważna jak teksty literackie jest krytyka: dyskusje i polemiki rozwijające się przez cały wiek.
Przekonuje mnie dobrze udokumentowana teza Autorki, że nurt hoffmanizmu pozwalał wyrazić traumę po powstaniu listopadowym, a tematy obłędu, snu, śmierci, majaków i gorzki humor pasowały lepiej do sytuacji popowstaniowej oraz stanu ducha pisarzy w kraju niż tragizm i realizm. Zwłaszcza u młodego Kraszewskiego, którego opłakana sytuacja życiowa oraz ciężka melancholia zostały szerzej ukazane i są tego przejmującym, charakterystycznym przykładem.
Nowoczesny warsztat, znakomite oczytanie we współczesnej humanistyce, czego dowodem jest imponująca bibliografia, pozwoliły Autorce ująć temat hoffmanizmu w sposób niebanalny, nowatorski i postawić tezy ważne dla poszerzenia naszej wiedzy o kulturze polskiej w XIX wieku.
z recenzji prof. dr hab. Marty Piwińskiej
Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.