search

Zmiana, której nie było. Trzy próby czytania Reymonta - Małgorzata Litwinowicz-Droździel

16,80 zł
Brutto
Autorka kreśli linie nurtów dziewiętnastowiecznej myśli społecznej, zmierzając do odtworzenia nowej „całości”. W efekcie pisze książkę ciekawą, pozwalającą rozpoznać wiele zapoznanych bądź błędnie pomijanych faktów, mikrohistorii.
Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Punktem wyjścia niniejszej pracy jest refleksja nad pojęciami dziewiętnastowieczności i nowoczesności oraz ich odniesieniami do historii kultury polskiej. Pojęcia te są szerokie i problematyczne, uściśla się je z trudem, otwierają rozległe pole, eksplorowane w ostatnich dekadach przez historyków literatury i kultury. Władysław Stanisław Reymont był autorem, który w ostatniej dekadzie wieku XIX odważył się na penetrację nierozpoznanych wcześniej rewirów polskiego życia społecznego. Autorka zajmuje się przede wszystkim trzema tekstami Władysława Stanisława Reymonta: Pielgrzymką do Jasnej Góry, Fermentami oraz Ziemią obiecaną. Lektura wybranych na potrzeby tej pracy utworów powinna być kontekstowa i konstelacyjna, ujawniać przede wszystkim spektrum doświadczeń i tematów, których literatura końca wieku XIX była i nośnikiem, i nieraz bardzo syntetycznym zapisem.
Małgorzata Litwinowicz-Droździel napisała ważną książkę o Reymoncie, pisarzu o „sejsmograficznej” wrażliwości, a równocześnie twórcy, który wymyka się interpretacyjnym przyporządkowaniom. […] Zasługą Badaczki jest mądre, prowokujące do namysłu i polemiki odsłonięcie w udanych interpretacjach Pielgrzymki do Jasnej Góry, Fermentów i Ziemi obiecanej antynomii pisarstwa Reymonta, pęknięć dziewiętnastowieczności i – tym samym – naszej własnej i nowoczesności, i antynowoczesności” – z recenzji prof. Anny Janickiej.
„Autorka kreśli linie nurtów dziewiętnastowiecznej myśli społecznej, zmierzając do odtworzenia nowej „całości”. W efekcie pisze książkę ciekawą, pozwalającą rozpoznać wiele zapoznanych bądź błędnie pomijanych faktów, mikrohistorii. […] Oceniając styl wypowiedzi, warto podkreślić jego niekwestionowane walory, częstokroć świadome porzucanie chłodnej narracji naukowej na rzecz ekspresywnego tonu. Owa strategia, oparta na sprawdzonych chwytach retorycznych, to – dla Litwinowicz – wybór nieprzypadkowy, zważywszy choćby na nieskrywaną i wieloletnią fascynację Autorki słowem mówionym” – z recenzji prof. Magdaleny Piotrowskiej
Warszawa 2019, ISBN 978-83-66018-20-4, B5 s. 263, 51 il. cz.-b., okładka miękka ze skrzydełkami
Koedycja z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Wydawnictwo Neriton
53 egz.
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.