search

Książę czasu. Opowieści - Tadeusz Siejak

7,98 zł
Brutto
„Książę czasu” Tadeusza Siejaka to zbiór czterech jego opowieści. Dwie z nich: „Ta sama kula” i tytułowy „Książę czasu” to impresje senne (określenie autora). Jest też impresja demagogiczna („Wielki spływ”) i historyczna („Namiot Wodza”).
Ilość

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

W "Księciu czasu" i innych opowieściach zamieszczonych w tym tomie rzeczywistości tak zwanej obiektywnej właściwie nie ma, utwory te rozpoczynają niewątpliwie nowy, niedokończony rozdział w twórczości Tadeusza Siejaka. W tym kontekście zwierzenia narratora "Księcia czasu" zabarwiają się nieoczekiwanym i trudnym do wysłowienia znaczeniem, jakby na naszych oczach rodził się mit twórcy świadomie zbliżającego się do kresu. Z tej perspektywy staje się jasne, dlaczego brak formalnego zakończenia tego rozdziału przestaje być brakiem w znaczeniu istotnym. Twórczość ta jest zamkniętą całością i to w takim rozumieniu całości, do jakiego sztuka nie rości sobie pretensji. Łatwo jest w literaturze utrzymywać pozory prawdopodobieństwa życiowego, ale oprócz śmierci, życie ma do zaoferowania niewiele prawdopodobnych zakończeń.
Henryk Michalski

„Książę czasu” Tadeusza Siejaka to zbiór czterech jego opowieści. Dwie z nich: „Ta sama kula” i tytułowy „Książę czasu” to impresje senne (określenie autora). Jest też impresja demagogiczna („Wielki spływ”) i historyczna („Namiot Wodza”).
Czytając opowieści mamy wrażenie, że choć nic nie dzieje się naprawdę, jest tylko fantazją bohatera, jego wizją lub snem, to jednak odnosi się do rzeczywistości. Postacie nie istnieją realnie. Kobieta jest tylko symbolem kobiety, wódz – symbolem wodza, człowiek nie jest konkretną osobą lecz człowiekiem w ogólności, a wydarzenia mają charakter przypowieści. I wszystko może się zdarzyć. Wszystko można zobaczyć, gdy nagle, w ciągu chwili, przemija milion lat, a ludzie z różnych epok żyją obok siebie. Bo miłość niezależnie od czasu jest tym samym, tak samo wojna i przemoc, tak samo wiara, Bóg, Diabeł; te same pytania, to samo poszukiwanie sensu, ta sama chęć poznania.
Ileż w opowieściach jest różnych treści: o dobrej i złej naturze każdego człowieka i całej ludzkiej zbiorowości, o rewolucji, wojnie, totalitaryzmie, o przemijaniu życia i o tym, co nie przemija.
Wszystko napisane z sercem, choć nie bez mocnych słów i gorzkiej ironii.
Czas akcji – zawsze.
Miejsce akcji – wszędzie.
Michał Lewicki („Olszynka” 1999)

Rok wydania: 1995
Wydawca: Spółka Wydawniczo-Księgarska
ISBN: 83-7064-025-7
Stron: 371
Oprawa miękka
Wymiary: 13 x 22 cm
16 egz.
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.