search

Karta nr 98/2019

9,72 zł
Brutto
Kwartalnik „Karta” – pismo poświęcone XX-wiecznej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jako jedyne medium w Polsce oddajemy głos świadkom historii, których relacje (wspomnienia, dzienniki etc.) uzupełniamy o naukowe komentarze doświadczonych badaczy.
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

TEMAT NUMERU
RUCH CZERWONOKRZYSKI (1919–2019)
Stulecie Polskiego Czerwonego Krzyża w zapisach członków organizacji. Pokazujemy początki ruchu, motywacje, cele i działania w dwudziestoleciu międzywojennym, także wobec repatriantów ze Wschodu i poza granicami II RP – na terenie sowieckiej Rosji. Tekstom z II RP towarzyszą relacje przedstawicieli Zarządu PCK przedstawiające jego rolę w Generalnym Gubernatorstwie, w obliczu odkrycia grobów w Katyniu i podczas powstania warszawskiego. Świadectwa powojenne ukazują wejście w nową rzeczywistość, zmniejszającą spontaniczność ruchu. Całość zamyka sformułowane współcześnie przesłanie Czerwonego Krzyża wobec potrzeb Polski i świata.

W numerze także:
MOBILIZACJA POLSKA
Wspomnienia Stanisława Dobrowolskiego z 1918 roku. Oficer Wojska Polskiego do zadań specjalnych w ogarniętej wojną domową tużporewolucyjnej Rosji opowiada o akcji werbunku do polskiej armii.

PLACÓWKA ALGIER
Polacy, wcieleni przymusowo do Wehrmachtu, jako jeńcy aliantów trafiają do obozów w Afryce Północnej. Polski rząd na emigracji podejmuje starania, by użyć ich do walki z Niemcami. Prezentujemy wybór z dokumentacji, która obrazuje akcję „wydobywczą” w Algierze (1943/44).

SYRENKA NA KOLE
W 1948 roku Pablo Picasso odwiedza odbudowywaną z gruzów Warszawę, w tym osiedle na Woli, gdzie na ścianie jednego z bloków rysuje herb miasta. W kolejnych latach dzieło będzie zakłócać spokój mieszkańców.

PRZEŁOM 1988/89
Wybór z dwóch dzienników, ukazujących z bliska negocjacje niosące transformację ustrojową – lata 1988/89 relacjonują pisarz Wiktor Woroszylski i publicysta Kazimierz Dziewanowski, uczestnik Okrągłego Stołu, późniejszy Ambasador wolnej Polski.

SPRAWY
Współczesna opowieść Agnieszki Śliwińskiej o odnalezieniu grobu jej dziadka, zaginionego na terenie III Rzeszy. Stało się to dzięki pomocy Międzynarodowej Służby Poszukiwań z Bad Arolsen (ITS).

POGŁOSY
Epizod z powstania warszawskiego oczami dziecka – Witolda Lilientala, wówczas pięcioletniego chłopca z podwarszawskich Włochów.
1 Przedmiot
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.