search

Karta nr 92/2017

8,64 zł
Brutto
Kwartalnik „Karta” – pismo poświęcone XX-wiecznej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jako jedyne medium w Polsce oddajemy głos świadkom historii, których relacje (wspomnienia, dzienniki etc.) uzupełniamy o naukowe komentarze doświadczonych badaczy.
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

TEMAT NUMERU
Między USA a RP
W Roku Woodrowa Wilsona przypominamy polsko-amerykańskie stosunki w latach 1917–26. Głosami świadków i uczestników wydarzeń, m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, pokazujemy, jak dzięki zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w I wojnę i postulatowi ich prezydenta o konieczności odrodzenia Rzeczpospolitej – uzyskuje ona niepodległość. W kolejnych latach zdewastowanej wojną, zubożałej Polsce pomagają amerykańskie organizacje pod egidą Herberta Hoovera. Społeczeństwo II RP entuzjastycznie odnosi się do USA, czego zwieńczeniem jest złożona w 1926 roku na ręce amerykańskiego prezydenta imponująca Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, zawierająca 5,5 miliona podpisów wdzięcznych polskich obywateli.
W NUMERZE TAKŻE:
Złożenie broni
Dziennik Michała Römera, legionisty i gorącego zwolennika Piłsudskiego, ze Szczypiorna 1917 – krytyczna ocena decyzji Komendanta o zerwaniu sojuszu z Niemcami.
Dobra Zamoyskich
Zygmunt Klukowski, kronikarz Zamojszczyzny, o funkcjonowaniu Ordynacji Zamoyskich i życiu w przedwojennym Zwierzyńcu.
Do Francji i Niemiec
Polski los w czasie II wojny: opowieść Tadeusza Gluzy o ucieczce na Zachód w 1939 roku, domknięta wspomnieniem z 1946 roku – opisem spotkania z bratem w obozie dla dipisów.
Niepamięć rodzinna
Refleksja Zbigniewa Gluzy o stanie pamięci na temat własnej rodziny i pamięci społecznej o polskich doświadczeniach w XX wieku.
Portret okupanta
Moment wkraczania do Białegostoku Armii Czerwonej i fotografie jej żołnierzy z miejscowego atelier.
Wspólny los
Wspomnienia Haliny Górskiej, wilnianki, o represjach sowieckich w latach 1950–56, dotykających Polaków i Litwinów.
Meandry inwestycji
Jerzy Gwiaździński, ekspert gospodarczy lat 60. i 80., o absurdach gospodarki Peerelu
oraz kontynuacja dyskusji o dąbrowszczakach i sprawa pamięci o polskich Sprawiedliwych z Czekanowa na Podlasiu.
1 Przedmiot
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.