6 lutego 1988 r. delegacja zdelegalizowanej w stanie wojennym „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele, witana owacjami tłumu zgromadzonego na Krakowskim Przedmieściu, wkroczyła na dziedziniec Pałacu Namiestnikowskiego. Wewnątrz na szczycie schodów prowadzących do Sali Kolumnowej, w której ustawiono wielki okrągły mebel, stali dwaj jego twórcy: generał Czesław Kiszczak i sekretarz Stanisław Ciosek. W blasku kamer i fleszy minister spraw wewnętrznych wymienił uścisk dłoni ze swoimi dawnymi wrogami, zaciekle ściganymi i więzionymi na jego rozkaz.
W 1917 r. zbrojny szturm bolszewików na petersburski Pałac Zimowy otworzył epokę burzliwego pochodu komunizmu w świecie. W siedemdziesiąt lat później Okrągły Stół w warszawskim Pałacu Namiestnikowskim zamykał historyczną klamrę. Był sygnałem agonii zmurszałego systemu i impulsem rozpoczynają globalny upadek komunizmu.
Krzysztof Dubiński ur. 1951, ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz i publicysta związany przez wiele lat z tygodnikiem „Prawo i życie”. Autor i współautor książek: „Magdalenka. Transakcja epoki” (1990), „Rewolta radomska” (1991), „Być szpiegiem” (1994), „Oko Pentagonu. Rzecz o płk Ryszardzie Kuklińskim” (1995).
W latach 1988-89 jako sekretarz zespołu rządowego uczestniczył we wszystkich fazach negocjacji Okrągłego Stołu. Brał udział w poufnych rozmowach Kiszczak - Wałęsa w Magdalence, był jednym z sekretarzy plenarnych obrad Okrągłego Stołu oraz powołanej po jego zakończeniu Komisji Porozumiewawczej.
Rok wydania: 1999
Wydawca: Krajowa Agencja Promocyjna
ISBN: 83-88074-01-6
Stron: 576 + strony z ilustracjami (czarno-białe)
Oprawa twarda z obwolutą
Wymiary: 20,5 x 27,5 cm