search

Materiały do dziejów uprzemysłowienia Królestwa Polskiego. Raporty prezesów Komisji Województwa Kaliskiego z lat 1823-1832

18,90 zł
Brutto
Opracowanie: Kazimierz Badziak, Krzysztof Woźniak
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Ze Wstępu:
Aktywizacja gospodarcza Królestwa Polskiego, prowadzona. W latach 1820-1830 z inicjatywy jego władz, a połączona z masowym napływem imigrantów – „użytecznych rękodzielników”, objęła przede wszystkim dwa województwa: mazowieckie i kaliskie. Wśród wydanych dotychczas materiałów źródłowych, dotyczących przebiegu procesu industrializacji przeważają publikacje poświęcone pierwszemu z nich. Stan ten jest w dużej mierze wynikiem badań nad dziejami przemysłu w Łodzi i okręgu łódzkim, prowadzonych z różną intensywnością od lat trzydziestych XX w. Wydaniem raportów rocznych, sporządzonych przez prezesów Komisji Województwa Kaliskiego dla Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji w latach 1822-1832, pragniemy wypełnić lukę w dostępnych przekazach źródłowych. Celem publikacji jest więc zapoznanie szerszego grona odbiorców z przebiegiem i efektami procesu uprzemysłowienia w woj. Kaliskim w wymienionym wyżej okresie. Podstawowe przesłanki skłaniające do wydania wspomnianych raportów są następujące: 1) oryginały publikowanych dokumentów nie istnieją, gdyż uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej; 2) raporty zawierają niezmiernie interesujący materiał, dokumentujący położenie gospodarcze woj. kaliskiego oraz zabiegi władz związane z próbami jego intensywnego uprzemysłowienia; 3) raporty umożliwiają odtworzenie procesu dynamicznego rozwoju przemysłu na tym obszarze. Publikowany materiał ma charakter opisowy i statystyczny.
Prezentowane raporty były składane KRSW przez prezesów Komisji Województwa Kaliskiego: Józefa Radoszewskigo i Stanisława Piwnickiego. Pierwszy z nich otrzymał nominację na urząd prezesa 30 VIII l8l6 r. i stanowisko to piastował do końca 1825 r. Do jego największych osiągnięć należała rozbudowa i modernizacja Kalisza, prowadzona zgodnie z planami regulacyjnymi. Z upoważnienia namiestnika Józefa Zajączka przeprowadzał też regulacje innych miast i osad fabrycznych. W znaczący sposób przyczynił się do rozwoju przemysłu i rękodzielnictwa, głownie sukienniczego, w podległym mu województwie. Od 1823 r. w jego dyspozycji znajdował się specjalny fundusz rządowy, przeznaczony na kredytowanie imigrantów.

Rok wydania: 1998
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN: 83-7171-163-8
Stron: 136 + rozkładane plansze
Oprawa miękka
Wymiary: 240 x 167 mm
1 Przedmiot
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.