search

Człowiek i historia u Nicolaia Hartmanna - Leszek Kopciuch

11,55 zł
Brutto
Nicolai Hartmann (1882-1950) stawia problem dziejów w charakterystycznej dla swojej filozofii perspektywie ontologicznej, formułując dwa podstawowe pytania: o kategorialną budowę nośnika dziejów – ducha obiektywnego oraz o kategorie procesu historycznego.
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy UWAGA: Z POWODU URLOPU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE PO 22 MAJA 2024 R.

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Nicolai Hartmann (1882-1950) stawia problem dziejów w charakterystycznej dla swojej filozofii perspektywie ontologicznej, formułując dwa podstawowe pytania: o kategorialną budowę nośnika dziejów – ducha obiektywnego oraz o kategorie procesu historycznego. Opracowanie tych dwóch kwestii stanowi tylko przygotowanie do rzetelnej, „niespekulatywnej” filozofii dziejów oraz nauk humanistycznych. Można tę propozycję odczytać też jako zarys ontologicznie rozumianej filozofii dziejów, gdyż po „ontologicznym” rozjaśnieniu jej klasycznych pytań, każda inna od ontologicznej wersja staje się ponownie „spekulatywna” – przynajmniej wtedy, gdy chodzi o filozofię dziejów jako poznanie teoretyczne, a nie refleksję praktyczną, oraz gdy mamy na względzie filozoficzne ujęcie samych dziejów, a nie tylko sposoby ich poznawania. Taka filozofia dziejów nie dorównuje wprawdzie rozmachem wielkim koncepcjom historiozoficznym XX wieku, ale – jak w „Systematycznej autoprezentacji” mówi Hartmann – „najtrudniejsza w filozofii jest rzecz najprostsza: skromne, trzeźwe badanie, pozbawione patosu i żądzy sensacji”.

ISBN: 978-83-227-2616-3
Objętość: 128 stron
Format: 24 x 17 cm
Rodzaj oprawy: miękka
Rok wydania: 2007
Wydawca: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
1 Przedmiot
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.