search

Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego - zbiory artystyczne

14,91 zł
Brutto
Zbiory Muzeum ZIH dzielą się na trzy działy. Pierwszy obejmuje malarstwo, grafikę i rzeźbę; drugi przedmioty kultu religijno-synagogalnego i domowego; trzeci pamiątki historyczne, głównie przedmioty dokumentujące walkę i martyrologię narodu żydowskiego w okresie drugiej wojny światowej.
Najliczniejsza jest kolekcja malarstwa, grafiki i rzeźby, przewyższająca pod względem ilości i jakości zbiór synagogaliów. Większą jej część stanowią prace artystów żydowskich. Najwcześniejsze pochodzą z XIX wieku, a najliczniej prezentowana jest sztuka z okresu międzywojennego.
Ilość
Obecnie brak na stanie


  Polityka bezpieczeństwa

jest zgodna: z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r., z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta i Kodeksem cywilnym.

  Zasady dostawy

Koszt wysyłki od 12,90. Przy zakupie za co najmniej 130 zł wysyłka gratis. Możliwy odbiór osobisty

  Zasady zwrotu

Jeśli zamówione egzemplarze są uszkodzone lub wadliwe, Klient ma prawo do zwrotu towaru na nasz koszt. Towar bez wad Klient ma prawo zwrócić na swój koszt w terminie do 28 dni od dnia zakupu, pod warunkiem, że o swoim zamiarze poinformuje w ciągu 14 dni.

Ze Wstępu
Zbiory Muzeum ZIH dzielą się na trzy działy. Pierwszy obejmuje malarstwo, grafikę i rzeźbę; drugi przedmioty kultu religijno-synagogalnego i domowego; trzeci pamiątki historyczne, głównie przedmioty dokumentujące walkę i martyrologię narodu żydowskiego w okresie drugiej wojny światowej.
Najliczniejsza jest kolekcja malarstwa, grafiki i rzeźby, przewyższająca pod względem ilości i jakości zbiór synagogaliów. Większą jej część stanowią prace artystów żydowskich. Najwcześniejsze pochodzą z XIX wieku, a najliczniej prezentowana jest sztuka z okresu międzywojennego. Nieobecność malarzy i rzeźbiarzy żydowskich we wcześniejszych okresach historii sztuki tłumaczy wielowiekowa izolacja kultury żydowskiej i jej odporność na wpływy kultury europejskiej. Rozwój sztuk pięknych hamował również kanoniczny zakaz, drugie przykazanie Dekalogu: „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemiąl”. 20:5-4). Wyłomu w tradycji dokonała dopiero Haskala (,,oświecenie”, ,,wykształcenie”), ruch propagujący odrodzenie kulturalne i społeczne Żydów, szerzący wśród nich w latach 1750-1880 nowoczesną kulturę europejską. Pod wpływem Haskali znalazły się Niemcy, Włochy, zachodnia Europa i Polska.
Ruch ten nie odrzucał dawnych tradycji religijnych i kulturalnych. Wręcz przeciwnie, jak pisze Aleksander Hertz, „zwolennicy Haskali wierzyli, że żydostwo przez zmianę swych obyczajów i reformę swego etosu, stopniowo będzie się mogło uwolnić od ciasnych ram kastowości, że przestanie być grupą pogardzaną, że rozwinie w sobie poczucie własnej godności i znaczenie wobec innych”.
Haskala wpłynęła na rozbudzenie dążeń emancypacyjno-narodowych, przyczyniła się do rozwoju ideologii asymilacyjnej u Żydów polskich. ,,Asymilacja ówczesna nie oznaczała przejścia od jednej grupy narodowej do drugiej, nie oznaczała renegacji czy apostacji w stosunku do narodu, który się porzucało. Asymilujący się Żyd przechodził od jednego systemu kulturalnego do drugiego”.
W Polsce pierwszymi malarzami pochodzenia żydowskiego byli: Aleksander Lesser (1814-1884), Aleksander Sochaczewski (1843f19z5), Maurycy Gottlieb (1856 1879). Jedynie w dziełach tego ostatniego występuje tematyka żydowska i zapewne dlatego, uważany jest za pierwszego malarza żydowskiego w Polsce. Oprócz jedynego obrazu olejnego Gottlieba „Głowy starca”, w posiadaniu Muzeum znajdują się trzy szkice rysunkowe: „Tańczący Żydzi”, „Kobieta i mężczyzna na cmentarzu, Studium do postaci” oraz kopia „Autoportretu” w stroju arabskim wykonana przez młodszego brata Maurycego – Marcina (I869-1936).
Maurycy Gottlieb stał się wzorem dla malarzy żydowskich młodszego pokolenia. Jego śladami podążali: Maurycy Trębacz, Jjakub Weinles (1870-1938), Samuel Hirszenberg, Leopold Pilichowski (1864/1869-1933), Natan Altman, Zygmunt Nadel.

Rok wydania: 2000
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Stron: 222
Wymiary: 22 x 28 cm
ISBN: 83-221-0641-6
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Oficyna Wydawnicza Auriga
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.